Bejcgyertyános

Története

A múlt és a jelen találkozása

A hegyközségére a 18. századtól számos forrás utal. A mai település két falu: Bejc és Hegyhátgyertyános egyesüléséből keletkezett.Borovszky Samu a 19. század elején írta a két községről:

" Beicz, magyar község, 107 házzal és 547 r. kath. lakossal. Postája Nyőgér, távirója Sárvár. Lakosai a földmívelésen kivül a szőlőmívelést és a kosárkötést űzik. Egykor az ikervári uradalomhoz tartozott. Gyertyános, magyar község, 45 házzal és 303 r. kath. lakossal. Postája Nyőgér, távírója Sárvár. Csinos kath. temploma 1862-ben épült. Lakosai szőllőműveléssel is foglalkoznak. Az ikervári uradalomhoz tartozott. "

Termelők, mesterek akikről szívesen írunk és szeretettel ajánljuk őket...

Vegyél hazait! Megbízható, jó alapanyagokból készül, tetszetős, egészséges, jó szívvel készült!

Kosárkötő mesterség

Bejcgyertyános, ha meghallom ezt a szót a gyerekkorom köszön vissza. Egy falu, amit a nyugalom és nyüzsgés jellemzett. Szorgalmas emberek lakták, lakják a mai napig. Földműveléssel, szőlő termesztéssel, állattartással, és nem utolsó sorban kosárkötéssel foglalkoztak. A kosárkötés adta sokaknak a megélhetését.

Gyerekkoromban minden második házban kosarat kötöttek. Az egyik legszebb emlékeim közé tartozik, amikor én is leülhettem Gizi néni mellé, és megengedte, hogy megkössem az én kis kosaramat, persze mindenben segített, és vidám arcán mosollyal énekelt közben.

Sokat dolgoztak az itt élő emberek, és ez így van a mai napig. Mára a kosárkötésnek csak egy hírnöke maradt, akire büszkék vagyunk, mert tovább vitt egy kihalásban lévő szakmát.

Mester szintre emelte, sőt tanítja is. Érdemes felkeresni, kicsit kérdezgetni a szakmáról, mert biztos sok szép emléket rejteget, és hazavinni, meglepni a családot egy-egy szép darab, kézzel készített kosárral. 



Méhészkedés

A faluban hagyománya van a méhészkedésnek is. Több család ezzel a látványos, és nagyon sok munkát igénylő tevékenységgel egészíti ki keresetét.

Ha nem szeretnék, valószínű nem csinálnák, hisz ezekkel a szorgos kis méhecskékkel mindennap foglalkozni kell. Tavasztól őszig a munkáról szól az élet a gazda és a méhek életében is. A tél az, ami egy kis pihenést hoz.

Érdemes felkeresni a termelőket, és kóstolás után megajándékozni magunkat egy-egy üveg mézzel. A méznek számtalan jótékony hatása van a szervezetünkre. Az indiai kultúrában, az Ajurvédában, mely az egészséggel foglalkozik, azt tartják, egy méz minél többet állt, 4-5, de akár 7 évet is, annál jótékonyabb a hatása a szervezetre.


.

Pados Gábor

Méhész Kistermelő

9683 Bejcgyertyános, Petőfi Sándor u. 99.

mob: +36-30-5754361